TABAKA
NATURALNY LEK NA KATAR ORZ ZANIKAJĄCA POLSKA TRADYCJA
Dziś na moim blogu parę słów o tabace, czyli o wyrobie tytoniowym, który bardzo wiąże się z Polską szczególnie z Kaszubami, ale nie tylko. Po za tradycją, jest to świetny lek na katar, dużo lepszy niż krople do nosa, ponieważ na efekt nie czekamy, a uzyskujemy go od razu.
![]() |
źródło: wikimedia.org |
Tabaka jest to sproszkowany tytoń, wyrób może być mniej już bardziej zmielony, zależnie od producenta. Źródła mówią, że pierwotnie używana była przez Indian obu Ameryk, zanim Europejczycy przybyli na te ziemie. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1497 roku.
Pierwotnie tabaka była uważana za lek na kiłę oraz raka.
Przez wiele lat tabak, dominowała rynek tytoniowy, lecz niestety wyparły ją trujące wyroby dymne.
Tabaka zdołała głęboko zagłębić się w kulturze wielu państw, a także w Polsce (obecnie tradycja niestety zamiera).
Dziś Tabaka głównie zażywana jest na Kaszubach, gdzie wiele źródeł mówi, ze tradycja zamiera, ponieważ młodzieży to już nie interesuje. Teraz mamy papierosy oraz epapierosy, który zdominowały ten cudowny proszek.
Tabaka została wielokrotnie wspominana w Panu Tadeuszu przez Adama Mickiewicza, gdzie można znaleźć wiele scen, w których to właśnie cudowny proch jest w centrum uwagi. Kolejnym dziełem, gdzie pojawia się tabaka jest aria, w operze Stanisława Moniuszki Straszny Dwór.
W Polsce najpopularniej występuje tabaka na Kaszubach, gdzie Tabaka jest wyrabiania oraz jest bardziej tradycyjnym wyrobem tytoniowym i popularniejszym niż papierosy. Kolejnym miejscem, gdzie spotkamy tabakę to Śląsk, gdzie górnicy tabaki używają do oczyszczenia dróg oddechowych przy pracy w kopalniach. Tabaka też występowała na Warmii i mazurach, bardzo znany produkt tabaczany to Tabaka Mazurska.
Obecnie tabaka występuje najczęściej w plastikowych lub metalowych tabakierach (opakowanie na tabkę), tradycyjnie na Kaszubach za tabakierę służyły specjalnie dostosowane rogi zwierzęce (np. krowie).
SPOSÓB ZAŻYWANIA
W zależności od miejsca występowania, jej sposób zażywania jest różny, ale najczęstsza metoda jej spożywania, to wysypanie jej na tabakierę anatomiczną, a następnie wciągnięcie do nosa.
![]() |
TABAKIERA ANATOMICZNA źródło: wikipedia.org |
Można też zażywać bezpośrednio za pomocą wzięcia szczypty palcem wskazującym i kciukiem. Ta metoda głównie jest stosowana przy tabakach z otwieranym wieczkiem, gdzie taką metodą jest po prostu najłatwiej i najszybciej zażyć.
Kolejna metoda, to zażywanie ze specjalnej łyżeczki do tabaki.
Jest też metoda gimnazjalna, ale ona mija się z celem, powoduje przedostanie się do gardła i negatywne efekty, oraz nie jest zbyt zdrowa, czyli poprzez wciągnięcie jak narkotyki np. kokainę. Tej metody odradzam, ponieważ służy ona do popisania się przed innymi kolegami ilością zażytego proszku. Wszystko jest zdrowe, ale zależne od dawki, nawet zbyt duża ilość wody zabija.
CZY TABAKA DAJE RAKA?
Tabaka jako jedyny wyrób tytoniowo nie powoduje raka, jedynym skutkiem ubocznym przy zbyt częstym zażywaniu jest wysuszenie błony śluzowej nosa.
Tabaki się nie pali, a więc nie wytwarzają się substancje rakotwórcze, które to szkodzą w papierosach, ponieważ nikotyna nie jest głownym czynnikem powodującym raka płuc.
TABAKA JAKO LEK NA KATAR
Tabaka jest świetnym lekiem na katar ponieważ pomaga od razu, a na efekt działania kropli trzeba czekac. Jest to tradycyjna i naturalna metoda leczenia kataru, w przeciwieństwie do chemicznych kropli.
Osobiście polecam dobierać rodzaj tabaki do kataru, ponieważ im grubiej zmielona tabaka tym bardziej sprawdzi się na katar zalegajacy w nosie, im drobniejsza i bardziej mentolowa tym bardziej pomoże na zatkany nos, w moim przypadku często pomaga na zatkane zatoki. Jeśli mam katar alerigczny, który ciągle jest w nosie i za nic nie idzie się wysmarkać, wybietam tabakę jakąś grubiej zmieloną, która zbije gila i pozwoli go usunąć jednym wydmuchnięciem.
Najlepszą tabaką na katar, jest taka która zawiera nalewkę bursztynową, jednak taką tabakę jest drudno dostać, często występuje w limitowanych edycjach. Jednak na Kaszubach tabakę z bursztynem wyrabia się najczęsciej i służy właśnie jako lek na katar.
Po za wspaniałymi właściwościamy medyczny, daje przyjemne walory smakowe, ponieważ tabaki obecnie nie tylko są czysto tytniowe, czy czysto mentolowe, a także znajdziemy oferty miętowe, kokoswe czy nawet z dodatkiem guarny. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie aromat dla siebie czy też idealną na jego dolegliwość kataru.
Komentarze
Prześlij komentarz